Wednesday, May 28, 2008

انتشار گزارش سالانه عفو بین‌الملل درباره ایران

انتشار گزارش سالانه عفو بین‌الملل درباره ایران
عفو بین‌الملل از سازمان‌های فعال حقوق‌بشر در جهان، گزارش سالانه خود در خصوص وضعیت حقوق‌بشر در ایران را منتشر کرد.
این گزارش همزمان با شصتمین‌ سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق‌بشر منتشر شده است.
در گزارش عفو بین‌الملل درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران (در سال ۲۰۰۷) آمده است که روزنامه‌نگاران، نویسندگان، دانشمندان و فعالان حقوق زنان و جامعه در معرض دستگیری‌های خودسرانه، ممنوعیت سفر، تعطیل ان‌جی‌او‌های آنان و آزار قرار گرفته‌اند.
آزادی بیان
در این گزارش همچنین اعلام شده است که اینترنت در ایران محدود شده و مقام‌های جمهوری اسلامی، دانشگاهیان و وبلاگ‌نویسان، از جمله افرادی با ملیت‌ دوگانه را دستگیر و به زندان یا شلاق محکوم و چندین نشریه را نیز تعطیل کرده‌اند.
تبعیض علیه زنان
عفو بین‌الملل در بخش دیگری از گزارش خود در مورد فعالین حقوق زن در ایران می‌نویسد:‌ «زنان هم‌چنان در قانون و عمل با تبعیضات گسترده‌ای روبرو بوده‌ وهزاران نفر به خاطر عدم رعایت مقررات اجباری حجاب دستگیر شده‌‌اند.
براساس این گزارش، فعالان کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضا در ایران برای پایان بخشیدن به تبعیضات قانونی علیه زنان را دنبال می‌کند، با آزار و دستگیری روبه‌رو بوده‌اند.
اقلیت‌ها
عفو بین‌الملل در عین‌حال اعلام کرده است که سرکوب اقلیت‌های قومی که برای شناخت بیشتر حقوق فرهنگی و سیاسی خود مبارزه می‌کنند‌، هم‌چنان در سال گذشته ادامه داشته است.
اعدام هفت عرب اهوازی در رابطه با انفجار بمب در خوزستان و دستگیری گسترده فعالان کرد و آذری‌زبان در ایران از بخش دیگر این گزارش هستند.
این گزارش همچنین افزوده است که بهاییان در ایران به خاطر مذهبشان هم‌چنان با سرکوب روبه‌رو بودند.
دست‌کم ۱۳ نفر بهایی در حداقل ۱۰ شهر دستگیر شدند و در معرض آزار و رفتارهای تبعیض‌آمیز، مانند محرومیت از دسترسی به آموزش عالی، وام بانکی و پرداخت حقوق بازنشستگی، قرار گرفته‌اند.
مجازات اعدام
در قسمت پایانی این گزارش عفو بین‌الملل اعلام کرده است که در سال ۲۰۰۷، تعداد اعدام‌ها در ایران به شدت بالا رفته است.
عفو بین‌الملل همچنین افزوده که گزارش‌های مربوط به اعدام ۳۳۵ نفر را دریافت کرده است.
در این گزارش تصریح شده است که ارقام واقعی اعدام‌ها به طور تقریباً قاطعانه‌ای بالاتر آمار‌های موجود است.

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home