Thursday, November 10, 2005

درخواست دو سازمان بين‌المللى حقوق بشر از آلمان براى حمايت از حقوق بشر در جهان


درخواست دو سازمان بين‌المللى حقوق بشر از آلمان براى حمايت از حقوق بشر در جهان
ياربارا لوخبيلر، دبيركل شاخه آلمان سازمان عفو بين‌الملل
سازمان بين‌المللى ”ديده‌بان حقوق بشر“ اميدوار است كه آلمان كمك كند تا وضعيت حقوق بشر در سراسر جهان بهبود يابد. انتظارهايى كه از آلمان و دولت آينده آن دارند، زياد است: سازمان ديده‌بان حقوق بشر اميدوار است كه آلمان نقشى اساسى در مبارزه براى رعايت حقوق بشر بازى كند و بخصوص موضع قاطع‌ترى از خود در برابر كشورهاى روسيه و چين نشان دهد. سازمان عفو بين‌الملل نيز از اين درخواست‌ها حمايت مى‌كند.
در آغاز ماه سپتامبر سال ۲۰۰۵ ميلادى سازمان ديده‌بان حقوق بشر، كه سازمانى غيردولتى است، دفتر نمايندگى خود را در برلين، پايتخت آلمان، گشود. اين پنجمين دفتر نمايندگى اين سازمان در اروپاست. ديگر دفترهاى نمايندگى سازمان ديده‌بان حقوق بشر در شهرهاى بروكسل، ژنو، لندن و مسكو هستند. سازمان ديده بان حقوق بشر در سال ۱۹۷۸ در امريكا بنيان نهاده شد و دفتر مركزى آن در شهر نيويورك است.
اين سازمان جهانى مدافع حقوق بشر بر نقشى كه آلمان مى‌تواند به عنوان كشورى پرنفوذ در گسترش حقوق بشر داشته باشد تاكيد مى‌كند. معاون دبيركل سازمان ديده‌بان حقوق بشر، خانم كارول باگرت، به ويژه مهم مى‌داند كه در رابطه با وضعيت حقوق بشر در جمهورى چچن دست به عمل زده شود. كارول باگرت مى‌گويد: ”جنگ در چچن ادامه دارد. هنوز هم، مثل گذشته، بسيارى آدمها به طور وحشت‌آورى در اين كشور سر به نيست مى‌شوند. به احتمال زياد در حال حاضر در هيچ جاى دنيا اينقدر آدم سر به نيست نمى‌شود كه در چچن. اينكه در چچن كسانى مفقود و شكنجه مى‌شوند و به آنها تجاوز مى‌كنند، چيزى است كه به پديده‌اى همه روزه در اين كشور تبديل شده است.“
همچون كارول باگرت، خانم ماريانه هوى‌واگن، مدير نمايندگى سازمان ديده بان حقوق بشر در برلين، نيز پيش از آغاز كار خود در اين سازمان روزنامه‌نگار بود. ماريانه هوى‌واگن كه پيش از اين براى روزنامه معروف آلمانى ”زود دويچه تسايتونگ“ كار مى‌كرد، عقيده دارد كه دولت جديدى كه در آلمان بر سر كار مى‌آيد، بهتر مى‌تواند موارد نقض حقوق بشر را به روسيه گوشزد كند. چون دوستى صدراعظم آلمان، گرهارد شرودر، با رييس جمهور روسيه، ولاديمير پوتين، مانع از آن مى‌شد كه دولت آلمان با روشنى و صراحت در باره مسائل مربوط به حقوق بشر با روسيه گفتگو كند.
به نظر هوى‌واگن آلمان بايست در ديگر مناطق جهان هم نقش اساسى خود را ادا كند، براى نمونه در افغانستان كه در حدود ۳۰۰۰ سرباز آلمانى زير فرماندهى نيروهاى ناتو و نيز در هماهنگى با مبارزه ضدتروريستى امريكا مشغول به خدمت‌اند. ماريانه هوى‌واگن مى‌گويد: ”ما فكر مى‌كنيم چيزى كه بسيار كمك خواهد كرد اين است كه آلمان بكوشد تا دادگاهى ويژه تشكيل شود كه بخصوص به اتهامهاى كسانى رسيدگى كند كه در افغانستان مرتكب نقض حقوق بشر شده‌اند. چون جنگ‌سالاران در افغانستان همچون گذشته فضاى ترس و ترور ايجاد كرده‌اند و بيش از هر كس ضعيف‌ترين و بى‌دفاع‌ترين گروه‌هاى مردم را سركوب مى‌كنند، كه عبارت باشند از كودكان و زنان. همچنين بسيار مفيد خواهد بود اگر دولت آلمان در رابطه با ماموريت در افغانستان به امريكا فشار بياورد تا كنوانسيون ژنو را در افغانستان رعايت كند و در رابطه با مردم اين كشور نيز به معيارها و موازين حقوق بشرى احترام بگذارد.“
كارول باگرت، معاون دبيركل سازمان ديده‌بان حقوق بشر گفت كه اطلاعاتى در اين باره در دست است كه نيروهاى امريكايى، در افغانستان هم مثل عراق، كسانى را كه به اتهام همكارى با تروريستها دستگير كرده‌اند، شكنجه مى‌كنند. كارول باگرت كارشناس مسائل چين است و پيش از همكاری با سازمان ديده‌بان حقوق بشر، به عنوان گزارشگر روزنامه ”واشنگتن پست“ در پكن كار مى‌كرد. باگرت به خطرهايى در رابطه با وضعيت حقوق بشر در چين اشاره مى‌كند، كه در نگاه اول شايد به نظر چندان جدى نيايند. باگرت مى‌گويد: ”تازه چندى پيش، دقيقتر بگويم در پايان ماه سپتامبر بود كه وزارتى كه مسؤول صنايع مخابراتى است قواعدى در باره استفاده از اخبار اينترنتى تعيين كرد. بايد اشاره كنم كه حدود ۱۰۰ ميليون نفر در چين كاربر اينترنت وجود دارد. هم اكنون ۶۰ نفر از اين عده در زندانها به سر مى‌برند، چون اطلاعات معينى را از اينترنت كسب كرده‌اند.“
افزون بر سازمان ديده‌بان حقوق بشر، سازمان عفو بين‌الملل نيز در آستانه سفر رييس جمهور چين، هو جين تائو، به آلمان از صدراعظم آينده آلمان، خانم آنگلا مركل، درخواست كرد كه در سياست خود در رابطه با جمهورى خلق چين تجديد نظر كند. دبيركل شاخه آلمان سازمان عفو بين‌الملل، خانم باربارا لوخبيلر، از دولت آلمان خواست كه به جاى سكوت در برابر نقض شديد و گسترده حقوق بشر در چين و پافشارى بر سياست گفتگوى آرام با چين، آشكارا و به طور صريح از دولت چين انتقاد كند و بويژه بخواهد كه مجازات اعدام در چين ممنوع شود.
دبيركل شاخه آلمان سازمان عفو بين‌الملل، باربارا لوخبيلر به خبرنگاران گفت كه دولت ائتلافى سبزها و سوسيال دموكراتها كه تا كنون در آلمان بر سر قدرت بود با روشنى و قاطعيت مسأله لزوم رعايت حقوق بشر را با دولت چين مطرح نكرده است. خانم لوخبيلر افزود اينك كه قرار است بازيهاى المپيك سال ۲۰۰۸ در پكن برگزار شود، مى‌توان تا آن هنگام از فرصت استفاده كرد و از چين خواست كه به رعايت حقوق بشر تن در دهد.

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home